Belçika Öğrenci Vizesi

Vize işini azıcık araştıranlar Belçika’nın vize konusunda ne kadar zorlayıcı olduğunu zaten biliyorlardır. Tamamen bir protokol ülkesi olan Belçika her belgeniz tam olsa bile yeni belgeler çıkararak sinirlerinizi ve sabrınızı zorlama potansiyeline sahip bir ülke. Ama yine de belgeleri bir kere toplamaya başlayınca gerisi çorap söküğü gibi geliyor. Aynı anda başvurduğumuz vize Hakan’a ertesi gün çıkarken, benden ek belge talep ettiler. İstedikleri belgeleri gönderdiğimde vizemin çıkması yarın gün bile sürmedi.

Bu yola baş koymadan önce Belçika konsolosluğunun IKS denilen bir aracı kurumla çalıştığını bilmeniz gerekiyor. Yani muhattabınız IKS. Randevuyu buradan alacak, belgelerinizi buraya teslim edeceksiniz. İstanbul veya Ankara, hangi şehirden başvuracak olursanız olun 0212 340 44 32 numaralı telefondan randevunuzu alıyorsunuz. Randevu alırken kredi kartınız ve pasaportunuz yanınızda olmalı. Kredi kartınızdan çekilen 45 TL karşılığında randevuyu koparıyorsunuz. Bu işlemden sonra IKS’den bir e-mail alıyorsunuz ve burada pin numaranız ve gerekli bütün belgeler yazıyor. Bu verilen pin numarasıyla tekrar tekrar ücret ödemeden, aklınızdaki bütün soruları sormak için IKS’yi rahatsız edebilirsiniz. Bu arada İstanbul veya Ankara, tamamen size kalmış fakat kesinlikle Ankara’yı tavsiye ediyorum vize için. İstanbul’un her belgenin Fransızca çevirisini istediğini duydum ve bu başlı başına bir masraf demek. Ayrıca bizzat Ankara’dan almanız gereken belge olduğu için 2 gününüzü ayırarak Ankara’da vize başvurunuzu halletmeniz çok daha mantıklı. Gelelim istenilen belgelere…  Mailinizde bir yerlerde “Elçilik/Konsolosluk, başvurunuza istinaden ek evrak isteyebilir.” yazacak, işte bu açık kapı canınızı sıkabilir.

-10 yıldan eski olmayan vize başlangıçtarihinden itibaren 12 ay daha geçerli olan imzalanmış pasaport
– 2 adet vize Başvuru formu  (Uzun süreli kalış formu doldurmanız gerekiyor)
– 3 adet vesikalık resim (Pasaport için çektirdiğiniz biyometrik fotoğraflar olmuyor maalesef. Vize için ayrı ölçüler var, fotoğrafçıya söylerseniz halleder.)
– Pasaportun yazılı damgalı tüm sayfaların 2şer kopyası
– Varsa eski pasaportlar sunulmalı…
– Kabul belgesi aslı ve 2 fotokopisi
– Son 5 yıllık dönemi kapsayan, Yabancı dilde apostil kaşeli iyi hal kağıdı aslı ve 2 fotokopisi ( Bu belge Ankara Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünden alınıyor. Belge 5 TL idi fakat ücretsiz oldu diye bir duyum aldım. Oraya gidip bir dilekçe dolduruyor ve kimliğinizi bırakıyorsunuz, belgesiniz birkaç saat içinde hazır oluyor. O belgeyi alıp Ankara Adalet Sarayı’na gidiyorsunuz ve apostille onaylatıyorsunuz. Adalet Sarayı baya karışık bir yer, mutlaka bir görevliye sorun, yoksa deli tavuk gibi dolanırsınız:) Buradan itibaren olanları alt kısımda açıklayacağım.

– Garantörün kimlik belgesinin ( nüfus cüzdanı)  fotokopisi
– Türkiyedeki Belçika Temsilciliği tarafından tasdik edilmiş garantörlük belgesi aslı ve 2 fotokopisi ( Bu belgenin İngilizce-Flemenkçe beraber yazılmış versiyonunu da internette bulabilirsiniz.)
– Garantöre ait, İş yerinden çalışma kontratının süresini ve türünü belirten belge aslı ve 2 fotokopi
– Garantöre ait, Son üç aylık maaş fişleri aslı ve 2 fotokopi.
– Garantöre ait, Son yıla ait gelir beyan belgesi aslı ve 2 fotokopi

– Büyükelçilik veya Konsolosluk doktorundan 6 aydan eski olmayan Sağlık raporu aslı ve 2 fotokopisi.
– Başvuru sahibi tarafından imzalanmış sonuç belgesinin hangi dilde istendiğine dair belge 

Garantörlük kısmı işin en çetrefilli kısmı. Buraya kadar olanlarda bir sorun çıkacağını zannetmiyorum. Belçika düzenli gelire önem veren bir ülke, sizin eğitim süreciniz boyunca bir garantörünüz olmasını istiyor ve eğer bu kişi maaşlı çalışansa istekleri bitmek bilmiyor. Yani ailemin banka hesabını gösteririm, olur biter diye bir şey yok maalesef, o gelir düzenli olacak… (Almanya’nın vize için belli bir miktar parayı bloke ettiğini düşünürsek çok daha insaflı) İşin güzel tarafına gelince garantörünüzün aileden olma zorunluluğu yok. Benim başvurum sırasında garantörün net maaşının 2000TL civarında olması ve bunun bordrolarla kanıtlanması isteniyordu. Nitekim belgeleri vermemin ertesi günü aradılar ve bu rakamın 3627 TL ye çıktığını söylediler. (Ki 2800 TL civarı idi ve rahat rahat yeteceğini düşünmüştüm. Garantör değiştirmek zorunda kaldım) -Bu kısma dikkat- garantörünüz maaşlı çalışan ise 3627 TL net maaşı olacak ve onunla aynı evde yaşayan her kişi için ekstradan 345 TL geliri daha olacak. Yani diyelim garantörünüz evli ve 2 çocuğu var. Otomatik olarak göstermesi gereken rakam 3627 + 3×345 TL oluyor. Ailede başka çalışan varsa onlardan da son 3 ayın bordrosu isteniyor. Tüm bunlara ek olarak nüfus müdürlüğünden alınması gereken toplu nüfus kayıt örneği aslı ve fotokopisi de isteniyor. Yani gördüğünüz gibi listede olmayan tonla ayrıntı var. Ek belgeler istenebilir sözü burada kendisini hissettiriyor… Ama bu bilgilere göre dosya hazırladığınızda bir sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum. Gelelim garantörlük belgesine. Normalde garantörlük belgesini garantörünüzün elçilikte imzalaması gerekiyor. Fakat muhtemelen garantörünüz şehir dışında olacağı için noterden alınacak bir imza sirküsü ile işi hallediyorsunuz. Garantörün garantörlük belgelerini dolduruyor ve 2 kopyasını alıyor, daha sonra 3 ünü de ıslak imzalıyor. İmzaların ıslak olması çok mühim, yoksa sıkıntı çıkıyor. Aynı şey vize başvuru formunuz için de geçerli. Kopyalarını alabilirsiniz ama imzalar ıslak olacak. Garantörlük belgesine dönersek garantörün el yazısıyla imzasından önce “read and approved” yazması çok önemli. Bu yazı olmazsa da kapıdan dönüyorsunuz. Belgeler hazırlandıktan sonra garantörünüz gidip noterden imza sirküsü çıkarıyor ve böylece elçiliğe gitmesine gerek kalmıyor. Siz bu imza sirküsü ve garantörlük belgelerini alıp IKS başvurunuzdan -tercihen 1 gün önce- Büyükelçiliğe gidip belgenizi onaylatıyorsunuz. Belge orada kalıyor, IKS’ye onlar gönderiyor. Yine burda belirtilmeyen bir ücret isteniyor, hazırlıklı gitmekte fayda var. 37.5 TL gibi bir rakam kalmış aklımda ama 40-50 TL arası diyelim biz ona. Dediğim gibi garantörlük olayı bu vizenin en çok sıkıntı çıkaran yeri, burayı verdiğim bilgileri göz önüne alarak hazırsanız sıkıntı yaşamazsınız gibi. Ama ben de IKS gibi açık kapı bırakayım ve sizden ek belgeler istenebileceğini hatırlatayım. :)

Gelelim sağlık raporu işine. Herhangi bir yerden gidip aldığınız sağlık raporu maalesef işe yaramıyor, illa ki konsolosluk doktorundan olacak-mış. İzmir’deki doktor Alsancak’ta muayenesi olan Tuncay Filiz. Numarası: 0232 463 00 32 Buradan da randevu almanız gerekmekte. Ücret 100 TL. Yalnız İstanbul’da bu ücretin 450 TL üzerinde olduğunu belirtmekte fayda var. En ucuz İzmir bildiğim kadarıyla.

Son olarak IKS’ye gidiyor ve belgelerinizi teslim ediyorsunuz. Burada da sizi bir sürpriz bekliyor. 14 sayfalık bir form doldurmanız isteniyor.İngilizce, Fransızca veya Flemenkçe doldurabiliyorsunuz. Mülakat yerine geçiyor. Belli bir süre veriliyor. Sorular o kadar saçma ki başvurduğum okul böyle sorular sorsa muhtemelen kabul alamazdım, öyle diyeyim :) Neden bu bölüm, neden bu okul, başarısız olursanız naparsınız, sonraki planlarınız neler tarzında sorular. Ama sonuç aşamasında çok önemli olduğunu düşünmüyorum, yine de elinizden geldiğince doldurmaya çalışın.

Sanırım işinize yarayacağını umduğum tüm bilgiler bunlar. Soracağınız bir şey olursa çekinmeyin. Ayrıca son bir şey… Bu kadar şey gözünüzü korkutmasın. O kadar sıkıntı vizeyi elinize aldığınız an puf diye uçuyor. Bu zorlu süreçte kolaylıklar dilerim!

Not: Vize ile alaksı olmasa da oturma izni ile ilgili bir şey daha var. Ülkeye giriş yaptıktan sonra 7 gün içinde belediyeye başvurmanız gerekiyor. Vize D tip 1 yıllık multiple olarak çıkıyor. Ayrıca erkekler için, tecil işlemleri sırasında doğum belgesinin fransızcası gerekiyor. Bu belge de Ankara Nüfus Müdürlüğü’nden alınıyor. O yüzden Ankara’ya gitmişken almanızda fayda var! Yoksa süreç uzuyormuş bildiğim kadarıyla. Daha o aşamalara gelmedik, o yüzden oturma izni ve tecil işlemleri ile ilgili tecrübelerimiz için sonraki yazılarımızı takip edin. :)

İlayda

12 thoughts on “Belçika Öğrenci Vizesi

 1. Merhaba bende erasmusla belçikaya gideceğim bir sorum olacak istanbul veya ankara olarak istediğimizden birisini seçme şansı bizde mi yani kocaelide ikamet ediyorum ankaradan alabilir miyim?

  • Merhaba,

   öncelikle hayırlısı olsun, hangi şehre geliyorsun?
   Sorunun cevabı olarak da, istediğini seçebilirsin, bir kısıtlama yok. Vize haricinde de Belçika ile ilgili başka bir sorun olursa ulaşabilirsin.

   Kolay gelsin.

   İlayda

   • Çok teşekkür ederim desteğiniz için Gent Üniversitesine gidiyorum 2.dönemde fakat ikametgah adresine göre istanbul veya ankaraya veriyorlarmış iks ile görüştüğümde siz vizeyi alırken sakıncası yoksa resmi olarak neredeydi ikametiniz ?

   • Böyle bir durum olduğunu zannetmiyorum. İzmir’deydim ben ama kimse zorla gönderemez İstanbul veya Ankara’ya. Randevu almak için aradığında özellikle Ankara istediğini söylersin, çünkü oradan alacağın belgeler de var.

 2. merhaba, belçikaya gent üniversitesine staja gideceğim de şuandaki garantörlük için gerekli euro miktarını nereden bulabilirim?

  • Selam,

   bunlar geçen seneki rakamlar. çok değiştiğini sanmıyorum ama hali hazırda randevunuzu aldıysanız IKS’yı arayıp sorabilirsiniz.

  • merhaba,
   vize başvurunuz sonuçlandı mı acaba?biz 16 temmuz da başvurduk hala bekliyoruz…olumlu-olumsuz hiçbir cevap yok.

   • çok uzun bir süre 16 temmuzdan bu yana. hiç arayıp sormadınız mı? maksimum 2-3 günde çıkıyor çünkü belgeleriniz sorunsuzsa.

 3. Artık iks ilgilenmiyor, vfs global ilgileniyor.
  Ben de bu yaz gente staja gidiyorum, hibe 448 euro, ancak formda en az 604 euro isteniyor şeklinde yazıyordu sanırım ama o kısım çok önemli değil. Garantör olarak ben babamı gösterdim, bir form var elçilikten onu doldurduk orda onaylıyorlar, Bi de garantörün geçim durumunu mal varlığını, parayla ilgili tüm dökümanları gösterdim. Ben babamı garantör olarak gösterdim ama annemin de bilgilerini verdim emeklilik vs. Umarım aydınlatıcı olur :)

  • merhaba,
   yazın için çok teşekkür ederim çok yardımcı oldu.
   bende eylül ayında hasselt universitesine egitim için gidecegim.

   sorum bahsettiğiniz “sonuç belgesi” ve hangi dilde istendiğine dair belge nedir acaba ? nerden alınır?

   • Merhaba Duygu,

    hayırlısı olsun. Hasselt hakkında da bilgim var, yardımcı olabilirim.
    Başvuru ile iks ilgilenirken ki bir önceki yorumda söylendiği gibi şimdi vfs global ilgileniyormuş, onların sitesinde vardı bu belge. Vizenin sonucu ile ilgiliydi bu belge ve sen hangi dilde istediğini belirtiyordun. Vfs hakkında hiçbir bilgim yok malesef.

   • teşekkürler İlayda ben en iyisi vfs ye sorayım. Hasselt uni hakkında, istatistik bölümü hakkında, kalacak yer konusunda vs tavsiyelerin varsa çok sevinirim :)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s